Sposoby filtracji gazów
Filtracja gazów to niezwykle ważny proces, który umożliwia oczyszczenie danej substancji z toksyn i innych szkodliwych cząstek. Proces filtracji gazów często wykorzystuje się w przemyśle w celu oczyszczania i ochrony środowiska. Rozwój technologii sprawił, że pojawia się coraz więcej skutecznych sposobów filtracji gazów. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem, w którym wyjaśniamy, na czym polegają poszczególne metody filtracji gazów.
Na czym polega filtracja gazów metodą inercji i metodą elektrostatyczną?
Każda metoda filtracji gazów ma na celu redukcję ilości szkodliwych substancji oraz związków chemicznych do odpowiedniego poziomu. Jednym ze skutecznych sposobów filtracji jest metoda inercji, do której wykorzystuje się specjalne separatory inercyjne. Urządzenia działa na zasadzie sił masowych, które wyłapują szkodliwe cząsteczki cieczy lub ciał stałych z gazów. Kolejna metoda filtracji gazów to metoda elektrostatyczna, która wykorzystuje proces polegający na separacji zjonizowanych zanieczyszczeń pod wpływem pola elektrostatycznego. Metodę elektrostatyczną często wykorzystuje się w wentylatorach i klimatyzatorach przemysłowych.
Jak przebiega filtracja metodą mokrą i filtracyjną?
Wśród powszechnie stosowanych metod filtracji gazów można też wyróżnić metodę mokrą. Służy ona do usuwania z gazu zanieczyszczeń w formie ciekłej, stałej lub gazowej. Szkodliwe substancje odpływają wraz z cieczą myjącą, która jest stale w ruchu. Najczęściej stosowaną metodą filtracji gazów jest metoda filtracyjna, w której wykorzystuje się materiały wykonane z polimerów i włókien szklanych. To właśnie na nich osadzają się szkodliwe cząsteczki gazów. Warto jednak do filtracji wybierać wyłącznie najwyższej jakości materiały filtracyjne, które będą odporne na czynniki niszczące i zapewnią długą żywotność filtra.